رزرو

انبار کردن فرش به روش صحیح

گاهی به ناچار مجبوریم فرش ها را برای مدت طولانی و یا کوتاه انبار کنیم در این مقاله به توضیح دادن اصول نگهداری و انبار کردن فرش می پردازیم:

نکته: حائز اهمیت این است که چنانچه فرش در مدت زمان وطلانی در معرض جریان هوا قرار نگیرد رو به پوسیدگی فرش می رود و بافتش دچار اسیب جدی می شود.

راهکار کلی جهت انبار کردن فرش به روش صحیح

لول کردن فرش و پیچیدن یک پارچه دور آن

با لول کردن فرش از افتادن چروک روی آن جلوگیری می کنید بعد از لول کردن فرش را درون یک پارچه نخی بپیچید در نظر داشته باشید که هر دو سر پارچه را با یک بند به خوبی گره بزنید تا از ورود گردوغبار به داخل فرش جلوگیری شود.

این پارچه هوا را نیز به خوبی انتقال می دهد و مانع آسیب به بافت فرش می شود.

از انبار کردن فرش به مدت طولانی اجتناب کنید

نگه داشتن فرش برای مدت طولانی در انبار باعث بید خوردگی در آن می شود که می توانید از نفتالین جهت نگهداری ایمن استفاده کنید.

به گفته کارشناسان قالیشویی، هر سه ماه یکبار لول فرش را باز کنید و پس از بررسی الیاف پس از گذشت یک روز مجدداً آن را لول کنید. در محل مورد نظر باید هوا جریان داشته باشد و مرطوب نباشد.

فرش لول شده می بایست به صورت افقی در محل قرار بگیرد و از قرار دادن هر گونه اجسام سنگین بر روی فرش خودداری کنید. رسیدن نور کافی به محیط نیز از شرایط مهم برای محل انبار کردن فرش است.

شرایط انبار کردن فرش های دستباف

فرش های دستباف از آنجایی که از الیاف طبیعی بهره گرفتند در صورت انبار کردن طولانی بیشتر در معرض از بین رفتن بافت خود و در نهایت پوسیدگی قرار می گیرند؛ از این رو بهترین شرایط جهت انبار کردن فرش های دستباف با تعداد زیاد در طولانی مدت خوابانیدن و باز کردن فرش ها روی همدیگر می باشد.

گرمای بیش از حد محیط نیز می تواند به فرش دستباف صدمه بزند علاوه بر گرما رطوبت و نم نیز می تواند سبب ایجاد کپک و بوی بد و از بین رفتن رنگ فرش دستباف و در نهایت افت کیفیت آن گردد.

حشراتی مانند موریانه و بید در محیط های نمناک به شدت قابل تکثیر می باشند و بافت فرش را نابود می کنند.

در صورتی که فرش دستباف شما در صندوق های کوچک نگهداری از فرش دستباف می شود حتما از قرص نفتالین در داخل صندوق استفاده کنید.

جهت آویزان کردن فرش دستباف با دوختن یک پارچه برزنتی و میخ کردن ان به دیوار وزن فرش را به طور مساوی در طول بخش های پارچه تقسیم کنید.

و نکته آخر اینکه فرش های دستباف خود را هر از گاهی در معرض آفتاب قرار دهید و بچرخانید تا هر دو طرف فرش در معرض نور آفتاب قرار بگیرد.

پاسخی بگذارید

خروج