رزرو

نحوه صحیح تا کردن و لول کردن فرش ها در قالیشویی

فرش ها از جمله کالاهایی اساسی و نفیس هر منزلی می باشند. در قالیشویی ها حتما به کارکنان تحوه صحیح تا کردن قالی ها آموزش داده می شود.

یکی از مسائلی که در خصوص انواع فرش ها همواره در میان است نحوه جابجایی و نحوه صحیح تا کردن فرش ها می باشد که به کارکنان قالیشویی حتما آموزش داده می شود که فرش ها را درست و اصولی جمع آوری کنند. به خصوص اگر ابعاد فرش بزرگ باشید.

چنانچه قصد مسافرت، جابجایی یا قرار دادن فرش در چمدان خود را دارید می توانید فرش های خود را تا کرده و آن را جابجا کنید. مسلما یک فرش دوازده متری بعد از تا شیدن تا یک سوم کوچک شده و شما می توانید به راحتی آن را در خودرو، چمدان یا آسانسور ها جهت حمل قرار دهید.

در ادامه به نحوه صحیح تا کردن فرش می پردازیم:

جهت تا کردن فرش، ابتدا فرش را پشت و رو روی زمین پهن نمایید سپس از یک سر فرش ، فرش را بهص ورت طولی تا یک سوم تا بزنید سپس لبه دیگر را نیز جوری تا کنید تا یک سوم پایینی فرش بر قسمت تا خورده قرار گیرد و فرش به مستطیلی بلند و باریک تبدیل شود.

هنگامی که فرش به صورت مستطیل باریک درامد خواب فرش را پیدا کرده و فرش را از پهنا در خلاف جهت خواب آن به اندازه یک سوم تا بزنید.

پشت قسمت تا خورده بر زانو بنشینید و یک سوم تا خورده را در دو مرحله تا بزنید و این کار را ادامه دهید تا فرش به مستطیلی کوچک و حجم دار تبدیل شود. در آخر نیز با نخ، فرش را ببندید تا هنگام حمل و نقل باز نشود.

نکته: بدیهی است از آنجا که فرش دستباف از ظرافت و قیمت بالاتری نسبت به فرش دستباف برخوردار است نیزا به دقت و حوصله فراوان در هنگام تا کردن دارد.

چرا فرش ها بهتر است لول شوند؟

گاهی به علت کمبود فضا یا خرید فرش جدید، جایی برای پهن کردن فرش قدیمی خود نداریم در این صورت مجبوریم فرش ها در انبار نگه داریم. مشکلی که پیش میاید چگونگی انبار کردن و نگهداری فرش دستباف در انبار می باشد.

هنگامی که برای مدت زیادی به فرش خود احتیاج ندارید حتما می بایست فرش خود را لول نمایید. در هنگام لول کردن فرش میبایست دقت شود که لایه های فرش خیلی به هم فشرده نباشد.

بهتر است روی فرش لول شده خود را با کاور مخصوص فرش، سلفون یا پارچه ای تمیز بپوشانید تا از ورود گرد و خاک به فرش جلوگیری نمایید. قالیشویی نوید باران فرش ها را لول کرده و همراه کاور به دست مشتری تحویل می دهد.

پوشاندن فرش با پارچه از کاورهای پلاستیکی خیلی بهتر است زیرا که کاورهای پلاستیکی در معرض کپک زدگی قرار دارند. چنانچه فرش شما دستباف است حتما لابه لای فرش را نفتالین بزنید تا از بیدزدگی فرش محافظت شود و در آخر فرش خود را برای مدت خیلی طولانی رها ننمایید هر از چند گاهی به آن سر بزنید.

پیشنهاد می شود هر از گاهیی فرش را پهن نموده تا هوا بخورد و سپس مجداد آن را لول نمایید.

نگهداری از فرش ها لول شده در انبار قالیشویی

انباری که می خواهید فرش لول شده خود را برای مدتی نگه دارید می بایست شرایط خاصی داشته باشد تا فرش شما بعد از گذشت زمان در آن دچار خرابی یا فرسودگی نگردد.

یکی از نکاتی که می بایست در خصوص انبار در نظر داشته باشید وجود رطوبت در هواست. قطعا نگهداری فرش در انبار های مرطوب سبب پوسیدگی فرش به خصوص فرش ها دستباف می گردد.

بنابراین بهتر است انبار مورد نظر مجهز به هواکش یا سیستم تهویه مناسب باشد.

نکته بعدی، کف انبار مد نظر می باشد. هرگز فرش های لول شده را در کف انبارهای آهکی یا گچی قرار ندهید. کف انبار می بایستی از سنگ یا سرامیک و یا کف پوش باشد و لای درزهای آن کاملا پوشیده باشد.

از آنجایی که حشرات موذی تمایل به زندگی در جاهای تاریک را دارند ترجیحا بهتر است کف انبار به رنگ سفید باشد.

هر از چند گاهی انبار خود را با مواد و اسپری های ضدعفونی، تمیز نمایید تا از رشد حشرات موذی جلوگیری نمایید.

فرش ها دستباف را هرگز در انبار هایی که در معرض مستقیم نور هستند قرار ندهید چرا که علاوه بر رنگ پریدگی به خاطر وجود ابریشم موجود در داخل فرش، بافت فرش کاملا تخریب می گردد.

پاسخی بگذارید

خروج